PAYAS FİRMA REHBERİ

Ziyaretçi


...Gönderen Konu: ELEKTRİKLİ BİSİKLET ARIZALARI VE KONTROL YÖNTEMLERİ, PAYAS  (Okunma sayısı 71743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PAYAS

 • Yönetici
 • ****
ELEKTRİKLİ BİSİKLET ARIZALARI VE KONTROL YÖNTEMLERİ, PAYASMerhaba Elektrikli bisikletler ilk yatırımı fazla olmasına rağmen, ulaşım maliyeti çok düştüğünden uzun vadede çok karlı bir ulaşım aracı olarak tercih ediliyor.

Tabiki her üründe oladuğu gibi araba motor vs doğru kullanımda arıza açmayan karmaşık olmayan bir sisteme sahip.

Elektrikli bisikletleri oluşturan temel parçaları 4 Ana grupta  toplayabiliriz.
1-Akü grubu (48volt-60volt-72volt)
2-Beyin (Elektronik Kontrol ünitesi)
3-Motor (Fırçasız Hub AC 3 faz)
4-Şasi ve Elektrik Tesisatı

Akü Bağlantı şeması 48Volt için+-+-+-+-Şeklinde 4 Adet Aküyü birbirine bağladığınızda 48volt çıkış alırsınız
+-+-+-+-+-Şeklinde 5 Adet Aküyü birbirine bağladığınızda 60volt çıkış alırsınız
+-+-+-+-+-+-Şeklinde 6adet Aküyü birbirine bağladığınızda 72volt çıkış alırsınız

Bağlantı Yaparken dikkat etmeniz gerekenler!!!
Akü Bağlantısından önce beyine giren kalın artı(kırmızı) eksi(siyah) ve artı(kırmızı) olan 3lü soketin bağlantısını çıkarın.
Akü bağlantısı için sırasıyla 1. akünün artısını boş bırakıp eksisini 2. akünün artısına, 2. akünün eksisini 3. akünün artısına 3 akünün eksisini 4. akünün artısına bağlayıp 4. akünün eksi kutbunu ve 1. akünün artı kutbunu beyine giden tesisat kablonuza bağlamanız gerekir.

ilk artı ile son eksiyi bisikletin beynine giden kabloya artı(kırmızı) eksi(siyah) olacak şekilde takmanız gerekir.

Elektrikli Bisiklette Gaz Kolunun Kontrolü
Gaz Koluna 3Adet Kablo Gider Bunlardan Siyah Olan eksi kutup Kırmızı Olan artı Kutup diğer kablo rengi değişken olabilir buda sinyal kablosu yani gaz verdiğinize göre beyne sinyal veren motorun hareket komutunu veren kablo. Öncelikle kontağı açıp artı ve eksi kutubu bir ölçü aletiyle dc akım seçeneğinde iken ölçüyoruz genelde 48volt sistemlerde 4,8volt olarak ölçülür. Eğer voltaj gösteriyorsa beyinden elektrik geldiğine işarettir. gaz kolumuzun görevini yerine getirip getirmediğini eksi kablosu ve sinyal kablosunu ölçü aletimiz dc akımda iken hafifçe gaz vererek ölçüyoruz. 0,80volt değerinden gaz verdikçe 4,8volt değerine kadar çıkıyorsa sorun yok demektir. Hiç gaz vermeden 4,8volt ise veya gaz verdiğiniz voltaj ölçemiyorsanız yine arızalıdır.
KONTORLÜ YAPABİLECEĞİNİZ EN UCUZ YOLLU (11TL+KARGO) MULTİMETRE AŞAĞIDADIR.
http://www.direnc.net/DT830D,PR-18492.html


PAYAS

 • Yönetici
 • ****
ELEKTRİKLİ BİSİKLET SENSÖR ARIZA TESPİTİ

Elektrikli bisikletlerde motora giden 3 ana faz haricinde 5 kablolu bir soket vardır bu soketteki kablolar siyah eksi kutup kırmızı artı kutup renkleri değişken olan diğer 3 kabloda sensörlerden teker döndükçe mıknatıslar önünden geçtikçe artı voltaj veren kutuplardır.
Sensörlerin Sağlam veya arızalı olduklarını nasıl anlarız?

Öncelikle Kontağı açın, multimetrenizin eksi probunu jak üzerindeki siyah kablo eksi kutbuna takın, multimetrenizin artı probunu jak üzerindeki kırmızı kabloya takın 5volt değerinde değer okumanız gerekir eğer voltaj göstermiyorsa kablolarınız kopmuş veya beyin arızalı olabilir. Eğer 5volt değer okuyorsanız şimdi sırasıyla sinyal kablolarından birine multimetrenizin artı probunu takın ve motoru milimetrik şekilde döndürün sensörden okuduğunuz değer stabil bir voltaj veya hiç voltaj görünmemesi gibi bir durum varsa o sensör arızalıdır. Motor döndükçe voltaj değeri sıfırlanıp 5 volt değerine gelmelidir. her sensör için kontrolü bu şekilde yapabilirsiniz.

Hall Sensor testing


Eğer elektrikli bisiklet sensörlerinizden biri arızalı ise motor içindeki sensör UGN3177 dir.

http://www.direnc.net/UGN3177-Hall-effect-sensor,PR-14897.html

Havya Lehim ve biraz el beceriniz varsa kolayca değiştirebilirsiniz.

elektrikli bisiklet tekerlek sensör tamiri


PAYAS

 • Yönetici
 • ****
ELEKTRİKLİ BİSİKLET MOTORU DERECE TÜRÜNÜ BULMA 60 DERECE 120 DERECE

Elektrikli bisikletlerde beyinlerin üzerinde belirtilen 60 derece veya 120 derece şeklindeki değerleri bilirsiniz.  Bu değerler Elektrikli bisikletimizin çalışma sistemini belirtir. 120 derecelik bir beyin 60 derecelik bir tekeri çalıştırmadığı gibi 60 derecelik beyinde 120 derecelik tekeri çalıştıramaz hatta beyine zararı bile olabilir. tekerlerin üzerinde derece değeri yazmadığından bunu anlamanın yolunu göstereceğim.

Kontrolü yapabilmemiz için 3 adet devre ledine ihtiyacımız var. Öncelikle Kontağı açın. Gaz kolunun jakını çıkartın. Tekere giden 5 ince kablolu jakın üzerindeki kırmızı kablo artı kutup siyah kablo eksi kutuptur öncelikle bu uçları bir multimetreyle ölçün değer 5 volt olmalıdır. Diğer renkleri değişken olan geriye kalan 3 kablo sinyal kablosudur.

Kontağı kapatın ledlerimizin birer bacağını siyah kabloya diğer boşta kalan bacaklarınıda sinyal kablolarına takın. Kontağı açıp tekeri milimetrik şekilde döndürün siz tekeri döndürdükçe ledler yanıp sönecektir.

DÖNME ESNASINDA İKEN ÜÇ ADET LEDİN AYNI ANDA YANIK KALDIĞI YADA AYNI ANDA SÖNÜK KALDIĞI BİR DURUM VAR İSE BEYİN 60 DERECEDİR

ÜÇ ADET LED IŞIK AYNI ANDA YANIK KALMAZ YADA AYNI ANDA SÖNÜK KALMAZ İSE TEKERLEK 120 DERECE DİR.


PAYAS

 • Yönetici
 • ****
ELEKTRİKLİ BİSİKLET GAZ KOLU SAĞLAMLIK KONTROLÜ

Gaz Kolunun içinde Potansiyometre bulunmakta ve beyinden gelen 5 volt voltajı gaz verdiğimiz oranda sinyal kablosuna artırarak 5 volta kadar voltaj olarak sinyal gönderir.

Sağlamlığını ölçmek için öncelikle gaz kolunun bağlantısını söküp multimetrenin ohm kısmına alıp eksi uç ile sinyal ucu arasındaki ohm değerinin gaz verdikçe değiştiğini görmeniz gerekir. Değişim olmuyorsa gaz kolu arızalıdır.


Beyinden Gaz Kolu Çıkış Arızası

Beyinden gelen Gaz kolu kablo çıkışları artı - eksi ve sinyal kablosu bulunur.Kablo renkleri genelde artı uç kırmızı eksi uç siyah ve sinyal yeşil olur bu değişkenlik gösterebilir ama genel kullanımda böyledir.Kablo uçlarını artı ve eksiyi ölçtüğünüzde voltajı 4,8 - 5,2 volt aralığındadır üstündeyse veya sıfırsa beyin arızalıdır. Beyinden çıkış 7805 regülatör arızalıdır.

PAYAS

 • Yönetici
 • ****
Ynt: ELEKTRİKLİ BİSİKLET SENSÖR SAĞLAMLIK KONTRÖLÜ
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2016, 12:08:57 »

ELEKTRİKLİ BİSİKLET SENSÖR SAĞLAMLIK KONTRÖLÜ video için tıklayın

https://youtu.be/VqSi6Tl2nWc

torunergil

 • PayasTİM
 • *
 • www.payastim.com
Ynt: ELEKTRİKLİ BİSİKLET ARIZALARI VE KONTROL YÖNTEMLERİ, PAYAS
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2017, 00:41:47 »
Her marka model Elektrikli bisiklet motorlarinin sensor degisimi motor sargi sarim onarim ve bakim isleri yapilir.
watsapp 0537 215 88 74

yaptigim islerin videolarini asagidaki facebook sayfamdan takip edebilirsiniz

https://www.facebook.com/bobinajburak/

 


* .


Yandex.Metrica