PAYAS FİRMA REHBERİ

Ziyaretçi


...Gönderen Konu: YENİ EV İNŞAATINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR.  (Okunma sayısı 640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PAYAS

  • Yönetici
  • ****
Merhaba arkadaşlar birçoğumuz yıllarımızın birikimini evimize harcıyoruz ve ev işlerinde acemi isek bizi yönlendiren olmazsa birçok şeyi iki defa yapmak zorunda kalıyoruz. Sonradan ortaya çıkacak ihtiyaçlarımızı önceden belirlemek 5 yıl sonra 10 yıl sonra da olsa iyi ki bunu yapmışım diyebileceğiniz, ve bazı şeylerin sadece inşaat evresindeyken yapılabileceğinden ev yapmanın püf noktalarından bahsedeceğim.

Size ev nasıl yapılır diye tarif etmekten çok ev yaparken tecrübe ettiğim keşke böyle yapsaydım dediğim cebimi bedenimi zihnimi yoran hataların sizin tarafınızdan da tekrar etmemesi açısından yazıyorum.

Tavsiyelerim müstakil ve kendinizin yaptırdığı ev ile ilgilidir.

Ev yapımında başlıca işler şunlardır.
1-Sağlam ve iyi konumlandırılmış bir temel
2-Temiz Su Tesisatı
3-Pis Su Tesisatı
4-Kalorifer veya yerden ısıtma Tesisatı
5-Doğalgaz Tesisatı
6-Elektrik Tesisatı
7-Yalıtım

TEMEL İNŞAAT
1-Temel atacağınız yeri tespit ederken öncelikle tapudan arsanıza ait güncel sınırlarınızı öğrenin. Bu sonradan ortaya çıkacak ihtilafların önüne geçmede çok önemlidir. Sebebide şudur ki belediyeler şuurlandırma adı altında sizin olduğunu düşündüğünüz arsanızı veya bir kısmını bir başkasına vermiş veya arsanızın sınırlarını olduğu gibi kaydırmış olabilir.

2-Evin planını yaparken güneş gören kısmına genel kullanım alanlarını (sırayla salon,mutfak,misafir odası veya yatak odası) koyacak şekilde konumlandırırsanız bu size güneşli bir odada sağlıklı bir yaşam kışın hızlı ısınan bir oda olarak dönecektir. Evin kuzey kısmına mümkünse merdiven banyo ve tuvaletlerin gelmesi ısıtılacak alanların güneş gören tarafta olması size hem tasarruf ettirecek hemde güneşi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

3-İş yaptıracağınız ustayı seçerken daha önce iş bitirmiş sorun yaşanmamış kişileri araştırıp bulmanız muhtemel yaşayacağınız sorunları daha en baştan önleyecektir. Bu konu hem maliyetiniz ve piskolojiniz hem evinizin zamanında bitirilmesi hemde içinize sinen bir ev yaptırabilmeniz açısından çok önemlidir.

4-

TEMİZ SU TESİSATI
1-Temel aşamasındayken Mutfak Tuvalet ve Banyo temiz sularının evin hangi kısmından içeri gireceğini belirleyip buna göre bağlantı yapabilecek şekilde yerini ayarlayın.
2-Su saatini dışardan okunacak ve çocukların ulaşamayacağı şekilde temelde dolap şeklinde yer ayırın.
3-Su saatinin konulacağı yeri ilerleyen zamanda üst katlarıda çıkabileceğiniz ihtimaline göre geniş bırakmanızda fayda var.


PİS SU TESİSATI
1-Temel aşamasındayken Mutfak Tuvalet ve Banyo Pis sularının evin hangi kısmından içeri gireceğini belirleyip buna göre bağlantı yapabilecek şekilde yerini ayarlayın.


ELEKTRİK TESİSATI
1-Elektrik saatini dışardan okunacak ve çocukların ulaşamayacağı şekilde temelde dolap şeklinde yer ayırın.
2-Elektrik saatinin konulacağı yeri ilerleyen zamanda üst katlarıda çıkabileceğiniz ihtimaline göre geniş bırakmanızda fayda var.
3-Elektrik buatlarını mümkün mertebe en az 15cmx15cm olacak şekilde kalabalık bağlantılarınız varsa 20cmx20cm olacak şekilde koydurun bu sonradan muhtemel akıllı ev veya farklı uygulamalarda buat içerisinde yer ihtiyacı olduğunda işinizi görecektir.
4-Elektrikçinizden her odanın elektriğini lamba ve priz olarak ayrı kontrol edebileceğiniz birer sigorta koydurun. Ek olarak buzdolabı, klima, kombi konulacak yerlere de ayrıca sigorta koydurun. Sonradan akıllı ev otomasyon veya herhangi bir arızada tüm odanın elektriğinin kesilmesi sonucu zarar gören elektronik aletler olmaması için önemli.
Örnek Olarak
Salon 1 Lamba 1 Priz 1 Klima
Misafir Odası 1 Lamba 1 Priz
Mutfak 1 Lamba 1 Priz -- Ek olarak 1 Buzdolabı 1 Kombi
Çocuk Odası 1 Lamba 1 Priz
Tuvalet 1 Lamba 1 Priz
Banyo 1 Lamba 1 Priz Ek olarak 1 Şofben
Giriş ve Hol 1 Lamba 1 Priz
1 Ana Kaçak Akım Rölesi
Toplam 19 adet Sigorta

5-Elektrik tesisat borusunu yedek olarak bir adet daha çekerseniz sonradan ekleme yapabileceğiniz bir yol daha olacaktır.
Sağlam ve iyi konumlandırılmış taşıyıcı kolonlar.

 


* .


Yandex.Metrica